Hemen Arayın: 0(346) 816 1515

Tüketici Hukuku

Tüketici Kanunu, 6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında kamu yararı sağlayan, tüketicilerin sağlık, güvenlik ve tazminatını sağlayarak çevre tehlikelerinden koruyan hukuk dalına verilen addır. Tüketicilere Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında verilen hakları şöyle sıralayabiliriz:

Ayıplı Mal
Ürünün 15 gün içerisinde değiştirilmesini talep edebilirsiniz, paranızın iadesi, ücretsiz onarım ve sorunun neden olduğu değer kaybı malların fiyatından düşülmelidir.

Sorun gizlenirse ve tüketici belli bir süre sonra bunu fark ederse, yasal işlem 15 günden 2 yıla değişecektir.

Etiket

Satışa sunulan mal ve hizmetlerin ambalajlanması hakkında Menşe, Cins ve Fiyat bilgisi yazmakla yükümlüdür. Bu nedenle etiketli olmayan satıcıları uyarabilirsiniz. Uyarı ile ilgili belediyelere şikayet edebilirsiniz.

Garanti Belgesi
Üretici firma ve ürünlerini satan şirketler, sattıkları ürünler için en az 1 yıl garanti vermek zorundadır. Bu ürün için garanti, ürünün tüm parçalarını kapsamalıdır. Satışa sunulan ürünlerde,bir kısmına garanti verip bir kısmına garanti vermeme gibi bir durumları olamaz.

Üretici şirketler, satışa sundukları ürünler için müşterilere garanti belgelerini vermek zorundadır. Garanti belgesi ile, üreticiye gelen müşterinin talebi, ilgili firma tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmelidir. İlgili ürün veya cihaz için tüketiciden para talep edilmez.

Tamir için kalan mallar en geç 30 gün içerisinde tamir edilmeli ve tüketiciye teslim edilmelidir. Aksi takdirde, tüketici yeni bir ürün talep edebilir.

Garanti kapsamındaki ekipman bir kereden fazla tekrar edilirse, cihaz üretici tarafından ücretsiz olarak değiştirilmelidir. Garanti kapsamındaki ürünler için tüketiciler nakliye, kurulum, servis veya bakım adı altında ücret ödememektedir.

 Taksitli Satışlar

Satıcı, taksit koşullarını içeren sözleşmenin bir kopyasını size vermekle yükümlüdür. Taksit sözleşmesinde, aldığınız mal veya hizmetlerin toplam satış fiyatı, faiz oranı ile birlikte ödenecek toplam satış fiyatı, ödeme planı, faiz miktarı ve faizin hesaplanacağı yıllık oran, dahil olmalıdır.

Sözleşmede beyan edilen mal veya hizmetlerin toplam satış fiyatı daha sonra değiştirilemez.

Tüketici Kredileri

Bankadan veya finansal kurumlardan alınan kredinin mutlak kopyasını isteyin. İmzaladığınız sözleşmenin şartları gelecekte size karşı hiçbir şekilde değiştirilemez. Borcunuzun tamamını veya bir kısmını ödemek istiyorsanız, banka veya ilgili finans kurumu gerekli kesintiyi yapmalıdır.

Hızlı Mesaj