Hemen Arayın: 0(346) 816 1515

Ceza Hukuku

Ceza hukuku, en zorlu hukuk alanlarından biridir. Bu alandaki sürekli güncellemeler, değişen yasalar ve içtihat, ceza kanununun zaman alan bir hukuk dalı olarak tanınması için önemli verilerdir. Buna ek olarak, ceza kanununun söz konusu olduğu alanlarda meydana gelen suçların sonuçları nedeniyle, şüphelilerin maruz kaldıkları tüm yükler ve cezalar nispeten ağır olduğundan, bu alanda dikkatli çalışmalar yapılmalıdır . Sonuç olarak, özgürlük üzerindeki kısıtlamalar, durum gibi sabıka kaydı kişiye zarar verebilir.

 

Ceza Huku

Ceza hukuku alanına ilişkin ceza hukuku için en önemli zorluk, davaların kovuşturulması ile ilgili detaylardır. Ceza avukatlarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, bir kişinin savunma hakkını önlemeye çalışmaktır. Hırsızlık, terör ve cinayet suçlarıyla suçlananların avukatı olan bireyler kendilerini savunma fırsatı bulmaya zorlanmakta ve mahkemede başkaları tarafından baskı altında tutulmaktadır. Bu durumu önlemek mümkün değildir, özellikle de etkinliğin başlangıcına ulaşan bir medya ayağı varsa. Yargı ile karşı karşıya kalan herhangi birinin bir suç işlediğine bakılmaksızın haksız yere cezalandırılmasını önlemek için, savunma hakkını korumak kesinlikle gereklidir. Bu nedenle yasalarımızda da karşılık bulan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ayrı bir önem verilen ''masumiyet karinesine'' özen göstermek ve toplumun bu hususta belirli bir bilince ulaşmasını sağlamak gerekir.

 

Şüpheli ya da sanığın soruşturma ve kovuşturma sırasında haklarını ve çıkarlarını koruyamak ceza avukatları  için   temel öncelikitir. Avukatlar, soruşturmalar sırasında savcılığa savundukları kişilerin şikayetlerini gidermek için kanıt incelemesi için başvuruda bulunabilirler. Deklarasyon yoluyla elde edilen kanıtlarla, davanın seyri hakkında bir yön çizilebilir. Ceza avukatları, duruşma aşamasında bir önceki şüphelinin kapasitesinde olan ve şüpheli konumunda bulunan kişilerin talebi üzerine davaya katılabilir. Avukatlar için bu aşamaya katılmak, davanın konusu tüm süreçlerin ve ayrıntıların iyi öğrenilmesi ve incelenmesi için de önemlidir.

Hızlı Mesaj