Hemen Arayın: 0(346) 816 1515

İcra Hukuku

Genel olarak, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamında başvurulan yasal işlemlerin ve davaların takibi , alacak tahsili, haciz, rehin, ipotek gibi işlemlerin yapılması için kurumlara, şirketlere ve gerçek kişilere avukatlık hizmeti sunulmaktadır.

Borç tahsiline ek olarak, icra yoluyla mahkeme kararlarına aracılık etmek için icra aracı olarak kullanılabilir. Örneğin, boşanma davası bitince nafaka veya tazminatın yanı sıra, çocuğun velayetine verilecek çocuğun velayeti(çocuk teslimi) de icra takibi ile gerçekleştirilebilir. 

 

İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Kişiler, yürütmenin gerektirdiği koşulların oluşması halinde takip talepleri oluşturarak yürütmeyi başlatabilir ve bu talepleri belge veya belge tutmadan icra ofisine iletebilir. Talepte alacaklı olan kişi bir kişiden oluşuyorsa imzası yeterlidir, ancak alacaklı firma ise, şirket yetkilisinin imzası gerekir. İşin takibi ancak bir avukat tarafından yapılabilir.

İcra takibi için ipotek ödemesi banka hesaplarına yapılır. Nakit ödemelerin kabul edilmediği bu ödeme yönteminde, icra dairesi hesabını, bu bankanın hesap kartı ile icra bürosundaki sözleşmeli postanelerden ödemek mümkündür. Böylece, işlem hızlı bir şekilde geçirilebilir.


Takip Talebi Hangi Daireye Verilecektir?

Takip talebinin yetkili icra dairesine verilmesi gerekmektedir. Bu konuda 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümleri ve kanunun gönderme yaptığı 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre (özel kanunlarda belirlenen haller dışında) belirleme yapılacaktır. 

Takip talebi sırasında, talebe dahil edilmesi gereken bilgilerin üst düzey bir avukat yardımı ile doldurulması sağlanabilir. Alacaklının ve borçlunun kimliği ve adres bilgilerine ek olarak, alacaklının banka hesap numarası ve varsa alacaklının unvanı veya bir şirket talepte tutulmalıdır. Eğer icra takibi bir avukat aracılığıyla yapılırsa, avukatın adı ve soyadı buraya vergi dairesi ve banka hesap numarası bilgileri ile birlikte eklenmelidir. Talep için alacak tutarının eklenmesi, takip nedenleri ve takip türünün temeli ile talep tamamlanır. Bu işlemlerde bir eksiklik varsa iptal edilebilir.

Hızlı Mesaj